
Rozmawiaj z dzieckiem o finansach już od najmłodszych lat – maluchy obserwują i naśladują zachowania rodziców. Mamy największy wpływ na ich edukację – również finansową. Jak nauczyć dziecko zarządzania swoim budżetem?
Edukacja finansowa pozwoli dziecku nauczyć się oszczędzać i planować wydatki, ale także stanowi sposób na kształtowanie charakteru malucha. Poza tym pomaga budować relacje rodzinne.
Rozmawiaj o pieniądzach
Wiele dzieci uważa, że rodzice powinni mieć pieniądze na wszystko i zawsze, dlatego tak ważna jest zwykła rozmowa na ten temat już od najmłodszych lat. Przekaż maluchowi, że pieniądze pełnią ważną rolę, bo potrzebujemy ich do życia, ale nie pojawiają się one znikąd. Uświadamiaj, że można je pozyskać głównie ciężką pracą, co nauczy je szacunku zarówno do pieniądza, jak i samej pracy.
Kształtowanie nawyku oszczędzania
Wielu dorosłych ma z tym problem i pieniądze „przeciekają im przez palce”. Kształtowanie dobrych nawyków wymaga konsekwencji i systematyczności. Efekt będzie jednak wart pracy – dziecko wypracuje w końcu umiejętność odkładania pieniędzy. Trzeba kontrolować dziecko, ale bez narzucania mu swojej woli – oszczędzanie musi być jego decyzją. Takie ćwiczenie zdecydowanie zaprocentuje – dziecko nauczy się też cierpliwości i dokonywania wyboru.
Określ wysokość kieszonkowego
Dziecko powinno otrzymywać pewną sumę pieniędzy w ramach kieszonkowego, ale należy ją dopasować do swoich możliwości oraz jego potrzeb. Dawanie co miesiąc zbyt wysokiego kieszonkowego nie uczy oszczędzania – pociecha ma wtedy wystarczająco środków na spełnianie swoich zachcianek. Pokaż mu, jaka jest różnica między potrzebami a kaprysami.
Notujcie wydatki, planujcie i określajcie cele
Warto uczyć dziecko, by już od najmłodszych lat zapisywało swoje notatki, planowało je, a także określało cel – na przykład zakup zabawki czy wejściówki do parku wodnego. Uczy to wydawania pieniędzy z głową oraz rozsądnego zarządzania budżetem – najpierw niedużym, ale z czasem coraz większym. Dziecko musi też znać pojęcie dziury budżetowej i zasady pożyczki, a także wiedzieć, jakie będą konsekwencje jego działań i wyborów – uświadamiaj je, że każdą pożyczkę należy oddać, a dług spłacić. Nastolatkom można już oddelegować poważniejsze obowiązki i opłaty – na przykład za telefon.